Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Rajčata jsou oblíbenou plodovou zeleninou, kterou snadno vypěstujeme na našich zahradách. Zaměříme se na vhodné odrůdy pro naši oblast a pěstujeme je buď na volné půdě nebo ve skleníku či fóliovníku. Tyčkové odrůdy rajčat je důležité pravidelně vyštipovat, jedině tak se dočkáme bohaté úrody.

Rajčata chráníme před chladem, pěstujeme je na dobře vyhnojené půdě a poskytujeme jim dostatek vláhy. Vybereme pro ně osluněné místo, chráněné před větrem. V dobrých podmínkách rajčata rychle rostou a brzy plodí

Jak zaštipovat rajčata

Rajčata se dělí na tyčková a keříčková. Tyčková rajčata jsou na našich zahradách oblíbenější a mají proti keříčkovým celou řadu výhod. S tím ale souvisí také to, že rostliny musíme pravidelně zaštipovat.

  • Zaštipujeme tyčkové odrůdy rajčat a to tak, že jim ponecháme jeden hlavní výhon (jen výjimečně dva) a všechny postranní výhonky odstraníme.
  • Postranní výhonky vyštipujeme co nejdříve (obvykle jednou týdně), jakmile se objeví. Pokud je necháme přerůst, bude jejich odstranění náročnější a může přitom snadno dojít k poškození celé rostliny.
  • Vyštipování provádíme jednoduše prsty - tzn. výhonek vylomíme. Na tuto činnost si nebereme nůžky ani nůž, rukou to jde nejlépe.
  • Tip 1: Narostlé postranní výhonky obvykle vyhazujeme, ale když je vložíme do vlhké zeminy, snadno z nich vypěstujeme nové sazenice. Při zalévání brzy zakoření.
  • Výhonky vyrůstají na stejných místech opakovaně znovu a znovu. Pokud je necháme růst, rostlina se tím bude zbytečně vyčerpávat, místo aby zaměřila svou sílu a energii na kvetení, narůstání a zrání plodů. Výsledkem bude sice bujně rostoucí rostlina rajčete, plná mohutných postranních výhonů a květů, nicméně už bez síly na růst a tvorbu plodů.
  • Koncem léta provedeme ještě jiný typ zaštípnutí. V té době mají rostliny už dostatečný počet "pater", na nichž jsou květenství a tvořící se plody, a protože se blíží podzim a první podzimní mrazivá rána, která rostlinám uškodí, zaštípneme i hlavní výhon, aby raději dorostlo a dozrálo vše, co už bylo založeno
  • Tip 2: Keříčková a divoká rajčata zaštipovat nemusíme, rostliny ale nepůsobí tak "kultivovaně" jako rajčata tyčková, která stojí spořádaně u tyček, jejich okolí se snadno udržuje bez plevelů a rostliny se pohodlně zalévají ke kořenům. Naopak bujně rostoucí divoká i keříčková rajčata brzy začnou vytvářet nepřehlednou změť mnoha výhonů, poléhajících po zemi.

Přebytek vypěstovaných rajčat snadno zpracujete v kuchyni. Podle následujícího videoreceptu je můžete zavařit.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více